Herculane Termal Merkez

Efsaneye göre Herculane’de, kahraman Hercules, Hydra’ya karşı savaşır. Hercules ve Argonotları, Altın Post’u (Golden Fleece) ararken Tuna Geçidi’ne (Danube’s Gorge) varır. Gemi ile geçidi geçemezler ve başka bir yol bulurak, Cerna Vadi’sine (Cerna Valley) çıkarlar. Mucizevi kaplıcalarda yıkandıktan sonra, mitolojik kahraman yeni güçler kazanır ve Hydra’nın kellesini alır. Bu şanlı tarihin anısına, Hercules’ün kabartma silüeti oyularak bu termal merkeze koyulmuştur.

Herculane Termal Su
Cerna Dağlarından, derin kaynaklardan çıkan Herculane termal suyu, bakteriyolojik bakımdan saftır. Şehre ait kirliliği ya da endüstriyel atıkları barındırmaz, cilt için gerekli başlıca oligoelementler ve mineraller bakımından zengindir. Her kaplıcanın bileşimi farklıdır. Daha yüksek ya da daha düşük mineralizasyona sahip kaplıcalar vardır. Ivatherm ürünlerinin bileşeni olan Herculane termal suyu, tuzlu maden  suyu kaynaklarından elde edilir ve kozmetik kullanım için ideal olan 2500 mg/l ortalama mineralizasyona sahiptir. Antiseptik etki sunan, koruyucu jel oluşturan Al (aluminyum), anti-enflamatuvar ve antialerjik etkili Ca (kalsiyum), iyileştirici ve antiseptik etkilere sahip Zn (çinko) ve Cu (bakır), serbest radikallere karşı etkili Mn (manganez) ve koruyucu Mg (magnezyum) içerir, tüm bunlar cilt sağlığı için vazgeçilmezdir.

Yüksek oranda mineral içeren formülü ile, Herculane termal suyu yatıştırıcı ve irritasyon önleyici etkiler sunar. Herculane termal suyun anti-enflamatuvar etkileri Romanya ve Fransa’da* yapılan çalışmalarla bilmsel olarak ispatlanmıştır.  Hassas cilt, atopi, egzama, kaşıntı, ürtiker, enflamatuvar ve dermatoz gibi çeşitli dermatolojik sorunların tedavisinde önerilmektedir.

Herculane termal suyu, en hassas olanlar dahil tüm cilt tipleri için uygundur. Toleransı düşük ya da hassas ciltlerden alerjik ciltlere kadar tüm derecelerde cilt hassasiyetleri için Herculane termal suyun hücresel yaşlanmayı geciktirici etkisi, Cluj-Napoca Dermatoloji Kliniği başkanı Prof. Dr.Rodica Cosgarea tarafından yapılan bir çalışma ile kanıtlanmıştır. İlgili çalışma 2009 yılı Nisan ayında Avrupa Dermatoloji Kongresi’nde (the European Congress of Dermatology – EADV) sunulmuştur.

karakteristik-olarak-litre-basi-mineralizasyon

Herculane termal suyu akne eğilimli ciltler, rosaze, atopik dermatit, ürtiker, güneş yanığı, pişik, enflamatuvar, dermatoz, egzama, kaşıntı, çeşitli dermatolojik bakımlar sonrası hassaslaşan ciltler ya da hasar görmüş ciltler için önerilmektedir. Gün içinde istenilen zamanda, hassas ciltleri
yatıştırıcı ve serinletici; güneşlenirken, tıraş sonrası, sabah cilt bakım kremi uygulamadan önce ve akşam makyaj temizlemeden sonra kullanılabilir.

*Sephra (European Society Pharmacological Studies / Avrupa Farmakolojik Çalışmalar Birliği) Herculane termal suyu dermokozmetik ve dermatolojik bakımlarda önermektedir.